GELENEKSEL EL SANATLARI YAVAŞ MODA GÜNLERİ VE TÜRKÜ BAYRAMI BAŞLADI

19.05.2017 Haberler

Tokat Belediyesi ve Tokat Valiliği işbirliğiyle düzenlenen ‘Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı' kortej yürüyüşü ile başladı.

Üç gün sürecek olan Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı, Gazi Osman Paşa Stadı önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayan kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu.

Tokat başta olmak üzere Edirne, Manisa, Kırşehir, Ankara, Erzurum, Trabzon ve Silifke'den 7 bölgeden gelen folklor ekipleri yürüyüş boyunca yöresel halk oyunlarını sergiledi. Hafif yağmur yağışı altında yapılan yürüyüş tarihi Sulusokak Çarşısı'nda sona erdi. 

Törenin açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 3 gün boyunca kentte kültürel etkinlikler yapılacağını ifade ederek, "Bugün burası bayram alanı gibi. Bir taraftan Tokat'ımızın yöresel halk oyunları var. Diğer taraftan Tokat'ımızın el sanatları ile ilgili hanımlarımızın ustalarımızın sanatkârlarımızın bütün el emeği göz nuru eserleri ile yöresel lezzetleri var. Yani kısacası bugün Tokat'a dair ne varsa her şey var" dedi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı da Hüseyin Yayman, Tokat'ın gelenek ile geleceği birleştiren bir şehir olduğunu belirterek, "Tokat Türk İslam medeniyetinin en önemlilerinden bir tanesi. Tokat'ı biz sadece kültürel değerleri ile sadece cömertliği ile sadece güzel insanları ile bilmiyoruz. Biz Tokat'ı türkülerimiz, hüzünlerimiz ile biliyoruz. İngilizlerin bir atasözü var 'Türküleri yazanları kanunları yazanlardan daha güçlüdür' Tokat türkü, destan yazan şehirlerden bir tanesi" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Tokat Milletvekilleri Prof. Dr. Coşkun Çakır ve Av. Zeyid Aslan’ın katıldığı programda Sulusokak’ta bulunan Tokat Müzesi karşısında Tokat’ın geleneksel kıyafetlerin ve ürünlerin tanıtıldığı 70 standın açılışı gerçekleştirildi.

Stantların gezilmesinin ardından program kapsamında Deveciler Hanında düzenlenen Geleneksel El Sanatları ve Tokat Gravürleri Sergisi ve Yavaş Moda Günleri Paneli’ne katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’a Tokat Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan Sırrı Demirci’ye ait “Tokat Yazmaları” Kitabını takdim etti.