TOKAT BELEDİYESİ’NDEN KAÇAK HAFRİYATA KAMERALI ÇÖZÜM

25.04.2017 Haberler

Tokat Belediyesi şehrin üç ayrı bölgesinde belirlediği hafriyat döküm alanı haricinde farklı noktalara ve özellikle eski vahşi çöp alanına hafriyat dökülmesini yasaklayarak kamera takip sistemi ile bu noktaları kontrol edecek.

Belirlenen alanlar dışında hafriyat dökenlere yasal işlem uygulanacak.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 30 yıl atıkların ve çöplerin döküldüğü vahşi çöp depolama alanında incelemelerde bulunarak bu alanın proje ile park alanına dönüştürüleceğini, bundan sonra çöp ve hafriyat dökülmesinin yasak olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu yaptığı açıklamada; “Belediye olarak bizim belirlediğimiz 3 ayrı bölgede hafriyat dökme alanı ve sahalarımız var. Tüm hemşerilerimiz belirlemiş olduğumuz bu alanlara hafriyat dökümü yapabilirler. Bu alanların dışında bir yere çöp veya hafriyat dökenler hakkında yasal işlem yapıyoruz. Şehrimizin muhtelif yerlerine kamera sistemleri kurduk. Bu alanlara döküm yapanları takip ve tespit ederek geçtiğimiz hafta itibariyle gerekli işlemleri yapmaya başladık. Hem bunun duyurusunu yapalım hem halkımızı bilinçlendirelim hem de çevreye sahip çıkalım anlamında bu taleplerimizi siz kıymetli Tokatlılarımızla ifade ediyoruz. Bu konuda da vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz” dedi.

TEMİZ ŞEHİR TOKAT İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Çevre kirliliğini önlemek daha temiz bir Tokat için 7/24 çalıştıklarını belirten Başkan Eroğlu, “Tokat hepimizin. Biz birbirimize emanetiz, alem de, şehir de, doğa da bizlere emanet. Şehrimize ne kadar sahip çıkarsak, şehrimizi ne kadar güzele hâle getirirsek insanlarımız da o kadar mutlu olur. Bizim derdimiz “Temiz Şehir Tokat”. Temiz şehir Tokat anlamında da hem temizliğiyle, hem peyzajıyla, parkıyla, bahçesiyle şehrimizi, güzel bir hâle getirmenin gayretindeyiz. Şehrimize hep beraber sahip çıkmalı ve temiz tutmalıyız.

Yaşadığımız sorunlardan bir tanesi de özellikle bu hafriyat dökümleri. İnsanlar bir bina yıkıyorlar veya tadilat yapıyorlar. Topladıkları çöpü getirip bu alana döküyorlar. Bu konudan da çok sıkıntı çekmekteyiz. Tabii ki takibini yapıyoruz, bunla ilgili işlemler başlatıyoruz. Bu hafriyatları dökenleri bulduğumuz zaman gerekli işlemi yapıyoruz. Ama görünmediği zamanlar özellikle geceleri dökenler oluyor. Bu alana dökülen hafriyatların ve dökülen çöplere karşı önlem alma adına da buraya bir kamera sistemi koyduk ve bu sistem sayesinde denetleme yapacağız. Hiç kimse artık bundan sonra hafriyatları ve çöpleri bu alana atamayacak. Hafriyat atıklarını dökenler hakkında da yasal işlem yapacağız” dedi.