GENÇ ŞEHİR TİYATROSU TURNE YOLUNDA

24.03.2017 Haberler

Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi Genç Şehir Tiyatrosunun Çanakkale konulu oyunu büyük ilgi gördü. Genç Şehir Tiyatrosu Tokat'ı temsil etmeyi hedefliyor.

18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde ilk oyunlarını sergileyen Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi Genç Şehir Tiyatrosu ekibi turnelere çıkarak Tokat'ı temsil etmeyi hedefliyor.

Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi Koordinatörü İnan Sezgin Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi Genç Şehir Tiyatrosu ekibinin 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında sergilediği oyunun vatandaşlar tarafından yoğun il gördüğünü belirterek, "Oyun sonunda biz gelen tepkilere çok şaşırdık, büyük bir katılım oldu. Daha büyük bir salona ihtiyacımız olduğunu hissettik." dedi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun projelerinden biri olarak hayata geçen Gençlik Merkezinin, 19 Mayıs 2016'da açıldıktan sonra yapılan toplantılarda kültürel, sosyal ve diğer alanlarda ne gibi faaliyetler yürütülebileceği konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Sezgin, Tiyatro Kulübünün bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan 30 kulüp arasında yer aldığını söyledi. Amaçlarının iyi anlamdaki mesajları sanat yoluyla verebilmek ve öğrencilerin boş günlerinde kendilerini geliştirebileceği programlara dahil olmasını sağlamak olduğunu belirten Sezgin, kulüp faaliyetlerinde alanlarında uzman olan kişilerle toplantılar düzenleyerek, her kulübe bir çalışma programı oluşturduklarını aktararak şunları söyledi: "Ne yapsak öğrenciler için en iyisi olur mantığıyla düşündük ve kulüplerimizi oluşturduk. Kulüpler oluşturulduktan sonra öğrencilerimiz kuruma katılmaya başladı. Tiyatro Kulübümüzün yanı sıra uygulamalı tiyatro kursumuz da var. Bir öğrenci ayrıca uygulamalı tiyatro kursu da alabiliyor.

Tokat Belediyesinin Halk Eğitim Merkeziyle yaptığı protokol çerçevesinde burada Halk Eğitim modüllü kurslarımızı açabiliyoruz. Bir öğrenci potansiyeli oluşturmaya çalıştık ilk başlarda. Tanıtımlarla öğrencilerin talebi arttı ve geniş bir Tiyatro Kulübüne sahip olduk."

"HERKESİN BÜYÜK EMEĞİ VAR"

Tiyatro Kulübünün geniş kapsamlı ilk oyunu olan Çanakkale Destanının yaklaşık 2 buçuk aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Sezgin, "Tiyatro kulübündeki eğitmenimiz Ferhat Pekyiğit hocamızın kontrolünde çalışıldı. Çanakkale Destanını kendisi yazdı ve yönetti. Yazılan her program belirli aşamalardan geçiyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Ahmet Turan Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci bey, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanlarının her programda çok emeği oluyor. Malzeme dekorunda Kültür ve Sosyal İşlere bağlı arkadaşlarımız yardımcı oluyor. Çalışmamızı Tokat Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirdik. Oyunumuzda oynayanlar arasında ortaokul öğrencisi de lise öğrencisi de üniversite öğrencisi de var. Bu oyunumuz 39 ön taraf, 4 kişi de sahne arkasında olmak üzere toplam 42 kişilik, hocamız Ferhat Pekyiğit ile birlikte 43 ekiple oynandı. Buradaki gençlik merkezimizdeki arkadaşlarımız da olunca 50 kişilik bir ekibe sahiptik.

BAŞKAN EROĞLU HİÇBİR İSTEĞİ GERİ ÇEVİRMEDİ

Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na gençlere verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Gençlerin istekleri doğrultusunda ne desek, ne istesek bir kere bile 'Hayır' almadık. Tokat Belediyesindeki bütün ekip arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

TOKAT HALKININ TİYATROYA YATKINLIĞI DEVAM ETSİN

Oyun sonunda gelen tepkilere çok şaşırdıklarını dile getiren Sezgin, "Büyük bir katılım oldu. Daha büyük bir salona ihtiyacımız olduğunu hissettik. Bundan sonraki uygulamamızı buna göre ayarlamaya çalışacağız, Hüseyin Akbaş Spor Salonu olabilir. Beklediğimizin çok üstünde bir program oldu. Tokat halkının bu konuya yatkınlığının devam etmesini istiyoruz. Hatta bir konuyu tiyatroya çevirme gibi bir hayali olanların bunu bizlerle paylaşmasını istiyoruz. Zaten bizim kulüplerimiz böyle ilerliyor." dedi.

GENÇLERİN TURNE TALEPLERİ VAR

Tiyatro Kulübünün turneye çıkma ve Tokat'ı temsil etme gibi bir isteği olduğunu dile getiren Sezgin, şunları söyledi: "Biz 18 Mart Çanakkale Destanı oyunumuzu oynadık. Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi Genç Şehir Tiyatrosu ekibimizin turneye çıkmasını, Tokat ilimizi orada temsil etmesini istiyoruz, talebimiz bu, uygun görüldüğü takdirde.

Belediye Başkan Yardımcımız Selahattin Kelemci, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Turan Erdoğan bizlere bu konuda destek veriyorlar. İlçelere gitmek, turnelere çıkmak öğrencilerin talepleri. Bizim birinci amacımız etkinlik düzenlediğimiz günün anlamını kutlamak. Çanakkale Destanını, atalarımızı anacağımız bir günde o atmosferi yaşatmak ve bir nebze dair olsa karşımızdaki kitleye hissettirmek çok güzel bir duygu. İkinci amacımız da gençlerimizin eğitim alabileceği faaliyetlerle ilgilenmesini sağlamak. Gençliğin düşüncelerini dinleyerek programlar yapıldığı sürece bu tür işlerin devamlılığının geleceğini düşünüyorum.

Gençlik Merkezini Tokat’a kazandıran Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.