KADINLARIMIZ ÜLKEMİZİN 2023 HEDEFİNE ULAŞMASINI HIZLANDIRACAKTIR

21.12.2016 Haberler

21 Aralık “Dünya Kooperatifçilik Günü” dolayısıyla Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür Ve Sanat Merkezi konferans salonunda ‘’Kooperatifçiliğin Önemi ve Kadın Kooperatifçiliği‘’ hakkında Tokat Ticaret ve Sanayi İl Müdürlüğü tarafından bilgilendirme semineri verildi.

Seminer öncesi konuşma yapan Tokat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Turan Erdoğan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun göreve geldiği günden itibaren eğitime büyük önem verdiğini belirtti. Erdoğan yaptığı konuşmada; “Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinde hanımlarımızın ihtiyacı olan tüm eğitimlerin yanı sıra çeşitli konularda da eğitim seminerlerimiz devam ediyor. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların üretim süreçlerine dâhil edilerek ülkemizin 2023 hareketlerine ulaşması hızlandırılabilecektir. Bunun sağlanmasında kadın kooperatif girişimciliği en önemli araçlardan biridir. Bu bağlamda, ekonomik yönden ayakta durabilen kadınlar ailesine, yaşadığı toplumsal çevreye ve ülkesine daha faydalı bir birey olarak toplumsal hayatta hak ettiği yeri alabilecektir” dedi.

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Müdiresi Arzu Arslan ise; “Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerimizde hanımlarımıza bu tür eğitimlerin verilmesini sağlayan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

Tokat Ticaret İl Müdürü Kasım Karaca Türkiye’de ilk kooperatifin Mithat Paşa tarafından 1863 yılında "Memleket Sandığı" adı ile kurulduğunu belirtti.

Kooperatifleşmenin önemine ve kadınların kooperatiflerde aktif rol almasının önemine değinen Karaca; “Gümrük Ticaret Bakanlığımız bu gelişmelerden de hareketle özellikle ekonomik sıkıntı içerisindeki işsiz ve dezavantajlı grup olan kadınların, bir kooperatif çatısı altında bu durumu aşmaları amacıyla ortakları kadınlardan oluşan Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi örnek ana sözleşmesini uygulamaya koymuştur. Sonuç olarak, Kadın kooperatifleri; dar gelirli kadınlara yönelik ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan yeni fırsatların oluşmasına olumlu etki yapacaktır dedi.