ORTAK KULLANIM ATÖLYESİ, ORTAK KAZANÇ KAPISI OLACAK

02.12.2016 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımcıları ziyaret etti. Küçük Sanayi Sitesi’ndeki Ortak Kullanım Atölyesi’ni gezen Başkan Eroğlu burada yetkililerden ve Kooperatif Başkanı Altan Çelik’ten bilgiler aldı. 

Kooperatif Başkanı Altan Çelik Küçük Sanayi Sitesi’ndeki Ortak Kullanım Atölyesi’nin Avrupa Birliği Projesi olarak yüzde 75 Avrupa Birliği, yüzde 25 Sanayi Bakanlığı olmak üzere yüzde yüz hibe destekli yapıldığını, atölyenin 2009 yılında projelendirildiğini, Avrupa Birliği onaylı olduğunu ve 12 Milyon Euro’ya mâl olduğunu belirterek; “Esnaflarımızın imkân bulamayıp alamadığı tüm makinelere ortak kullanım atölyemizde erişebilecek. Esnafımız önceleri Konya ve Kayseri gibi çevre illerde yaptırdığı işlerini artık burada düşük maliyetle yapabilecek. Bu proje Türkiye’de çok az ilde uygulanıyor” dedi. Ortak kullanım atölyesinin 2017 yılının Mart-Nisan aylarında tam teşekküllü bir şekilde kullanıma hazır olacağını söyleyen Çelik; Atölyemiz tamamen esnafımızın hizmetine hazır hâlde bulunacak. Tüm Tokat esnafına hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Ortak Kullanım Atölyesi’ni gezip, makineleri gördüğünden dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek,” Bu devâsa hizmet, sanayi bölgemizde yapılmış, inşallah en kısa zamanda da açılacak. Bu gezi vesilesi ile bu atölyeyi Tokat halkına anlatma imkânımız olacak.” dedi. Tesisin 1600 metrekarelik bir oturuma inşa edildiği bilgisini veren Başkan Eroğlu; Bu atölyeyi Tokat esnafı uygun fiyatlarla kullanabilecek, daha gelecek çok makine var. Makinelerimiz geldiğinde, atölyemiz hizmete tam hazır olduğunda inşallah coşkulu bir açılış yapılacak.

Ortak Kullanım Atölyesi sayesinde esnafın iki üç günde yaptığı işin süresi iki üç saate inecek. Burada kullanılacak makineler bölgemizde nadiren var olan makinelerdir. Bu da son derece gurur vericidir. Esnafımızın az zamanda çok iş yapmasını sağlayacak olan bu tesis Tokat’ımızın gururu olacaktır.” diye konuştu. Tokat’taki AB projeleri içerisinde, maliyeti en yüksek olan projenin Ortak Kullanım Atölyesi olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu “12 Milyon Euro’luk bu projenin bir lirasının bile Tokat’tan çıkmıyor olması bizim için ayrı bir mutluluk. Tokat’a muazzam bir eser kazandırıldı. Esnafımız burada inşallah çok bereketli işler yapacaktır. Bu atölye bir örnektir. Tokat herkese örnek olsun. Bu projeden her zaman gururla bahsedeceğiz. Sanayicilerimiz ve esnafımız ekonomik can damarıdır. Ortak Kullanım Atölyesi tüm Tokat esnafına hayırlı olsun” dedi.

TARIM MAKİNALARINDA TOKAT’IN LİDER KURULUŞLARINDAN ALMİX

Adından Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Almix (Almanyalı) Tarım Aletleri Firmasını gezen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu buradaki yatırımcılardan da bilgi aldı. Başkan Eroğlu; Buradaki makineler Karadeniz Bölgesi’ndeki parmakla gösterilecek aletlerdir. Bu Tokat’ımız ve bizim için büyük gururdur. Bugün ürettiği modern tarım araçları ile Karadeniz bölgesinin yüz akı firmalarından Almix’i(Almanyalı) ziyaret ettik. Modern kapalı üretim alanında 142 çalışanı ile birçok eve aş sağlayan firma yetkilimiz İbrahim beyi tebrik ediyorum.” dedi.