BAŞKAN EROĞLU: "YENİ SANAYİ SİTESİ ESNAFIMIZA GÜÇ KATACAK "

15.10.2016 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat S.S. Sanayi Sitesi Kooperatifi tarafından düzenlenen Aşure dağıtım programına katılarak, aşure ikram etti.

Aşure dağıtımının ardından Kooperatif binasında sanayi esnafıyla biraraya gelen Başkan Eroğlu, yeni sanayi sitesi ve alanıyla ilgili yapılan faaliyetlerden bahsetti.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 15 Temmuz olaylarına değinerek Kerbela’ya benzer olayların günümüzde de yaşandığını belirtti.

Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “Cenab-ı Allah inşallah ülkemizi ve insanlığı daha güzel günlere kavuştursun.

Yeni sanayi sitesinin öncülüğünü yapmak amacıyla kanuni olarak yeni bir kooperatif kuruldu. Bir takım yasal eksiklikleri tamamlandığında kooperatif tamamlanmış olacak ve hali hazırdaki kooperatifimiz buranın kapanması ve buranın dönüşümü ve değişimiyle fesh olacak. Belirlemiş olduğumuz alan imar dışındaki bir alandı ve imar içerisine almak için Belediye Meclisimizde bir karar alarak imar sınırları içerisine aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar neticesinde bir ay önce onaylandı ve sanayi alanı ve imar içerisine alınması bakanlıkça kabul edildi. Önümüzde birkaç aşama daha var. Tarım İl Müdürlüğü’nden mera vasfından çıkartılarak hazineye başvurarak satın alınması ve sanayi alanı olarak belirlenmesini sağlayacağız.

Doğalgaz, altyapı, DSİ ile kanal ve zemin görüşleri ve raporlama işlemlerini yıl sonuna kadar halledip 2017 bütçesine dahil edeceğiz. İnanıyorum ki; iki yıl gibi bir sürede modern, çevreci bir sanayi sitesini inşa etmiş olacağız. Yeni sanayi sitesinde Tokat’ın yeşiline yakışır bir şekilde su arıtmadan doğalgaza, kimyasal atıktan ağaçlandırma ve peyzaja kadar çevresel faktörleri ve dengeleri korumaya özen göstereceğiz. Yeni sanayi sitesini işler hale getireceğiz ve bu eski alanın dönüşümüne başlayacağız. Bu eski alanı şehrimize kazandırmak için çalışacağız. Bu çalışmalarımızın en büyük sebebi esnafımızı daha da güçlendirmek içindir. 40-50 Yılda bir sermaye el değiştiriyor. Kendini yenilemeyenler gelişmiyor ve beraberinde çöküş başlıyor. İnşallah yeni yapacağımız sanayi sitesi esnafımızı geliştirerek daha da güçlü hale getireceğiz. Bundan sonra söz sanayi esnafımızın. Bu konuda her zaman dediğimiz gibi esnafımızın yanındayız. Farklı bir fayda beklemiyoruz. Sırf belediye kendi için böyle bir işe kalkışmıyor. Belediyenin tek derdi var, sorunları birlikte çözerek daha iyi bir gelecek hazırlamaktır. Bütün esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tokat S. S. Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Fehmi Çankaya Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkür ederek; “Aşure’nin manası birlik ve beraberliktir. Bizlerde bugün burada Aşure vesilesiyle Belediye Başkanımızla, esnaflarımızla bir araya geldik. Yeni Sanayi Sitesi için büyük bir ivme kazandık. Yeni bir kooperatif kurduk ve çalışmalarımıza hız verdik. Nasip olursa iki yıl sonra modern ve güzel bir sanayi sitesine kavuşacağız. Bu konuda bizleri yalnız bırakmayan ve sürekli destek veren özellikle Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yeni kurulan Tokat S.S. Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Altan Çelik ise; “Şuanda yeni sanayi bölgesini konuşuyor ise bunda en büyük emek Sayın Belediye Başkanımızındır. Şuandaki alanda esnaf arkadaşlarımız kendi işlerini büyütememekteler. Yeni sanayi sitesi ile inşallah esnaflarımız gelişecek, Tokat gelişecek. Bakanlığımızın da destekleri ile iki yıl sonra yeni sanayi sitesinin açılışını yapacağız. Yeni sanayi sitemizin adını Tokat S.S. Yeşil Küçük Sanayi Sitesi olarak belirledik. Üç ana unsurumuz olacak, metal, marangozlar ve otomobilciler şeklinde belirledik. Valilik onayından sonra Ekim ayı sonunda üye kaydına başlamış olacağız. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sanayi esnafını tek tek ziyaret eden Başkan Eroğlu, tüm esnaflarımıza hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar diledi.