YAZICIOĞLU’NDA 4 BİN 500 KONUTUN STARTI VERİLDİ

14.10.2016 Haberler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tokat'ın ilk toplu kentsel dönüşüm projesi temel atma törenine katılarak 1 milyon 500 bin metrekare alanda 4 bin 500 konutun startını verdi. 

Tokat temaslarına kentin tarihi mekânlarını ziyaret ederek devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tokat Müzesi'ni ziyaret etti. Ardından Yazmacılar Hanı yenileme çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Özhaseki, Taşhan'da çay molası verip, vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Kültür Sarayında İl Danışma toplantısında partililerle bir araya gelen Bakan Özhaseki, son olarak toplu kentsel dönüşüm projesi temel atma törenine katıldı.

Tokat'ın İlk Toplu Kentsel Dönüşüm Projesi
Tokat Belediyesi tarafından Yazıcıoğlu Kooperatif Evleri bölgesini kapsayan ve bin 300 tane eski binanın yıkılarak yerine 4 yıl içinde 1 milyon 500 bin metrekare alanda 4 bin 500 konutun yapılacağı ilk toplu dönüşüm projesinin temel atma töreni yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile düzenlenen temel atma töreninde Rahmetli Tokat Valisi Recep Yazıoğlu’nun bölgede o dönemde yapmış olduğu çalışmalarla ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı. Törende konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 1986 yılında o dönemin valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından kurulan bir kooperatifle beraber büyüyen gelişen bir alanın bugün toplu dönüşüm projesine dahil edilerek yeni konutlar yapılacağını söyledi. Burada yapılacak binaları 12 katla sabitlediklerini ifade eden Başkan Eroğlu, bin 300 tane eski bina 3-4 yıl sonra komple yıkılıp yerine yeni konutların olduğu bir kentsel dönüşümü de yeni bir mahalleyi Tokat’a kazandıracaklarını kaydetti.

Başkan Eyüp Eroğlu, “Belediyeler, şehirlerin planlanmasından imara uygun yapılaşma sağlamaya, fen ve teknik hizmetlerden toplumsal yaşam için zaruri olan sosyal donatı alanları dahil olmak üzere kent içerisinde yaşayan halkın hayatını kolaylaştırmakla mükelleftirler.
Sağlıklı bir toplum, güzel bir Tokat için ilimizde Yazıcıoğlu Kentsel Dönüşüm Projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'nin katılımlarıyla başlattık. Şehrimize hayırlı olsun.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır, şehirlerin canlı bir organizma olduğunu ve ruhlarının olduğunun göz önünde bulundurularak çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Tokat Valisi Cevdet Can ise konuşmasında toplu kentsel dönüşümün yapılacak alanda okullarında yapılarak eğitim ve öğretime sunulmasını beklediklerini kaydetti.

Son olarak konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da inşaatlarda plan yoğunluklarını düşürmeye çalıştıklarını, bu nedenle bir takım müteahhitlerin düşmanlık oklarını kendilerine yönelttiklerini söyledi. İstanbul’da müteahhitlerle toplantı yaparak prensiplerini anlattığını, “yoğunluk” vermeyeceklerini söylediğini ifade eden Bakan Özhaseki, “Kötü bir iş için gelmemeleri gerektiğini açıkça tembih ettim. ‘Gelipte benden parseliniz için bir yerine iki istemeyin, iki yoğunluk yerine dört yoğunluk istemeyin’ verilmeyecek dedim. 'Plan yapmayacağım belediyeler yapacak' dedim. Birçoğunun suratları asıldı. Şimdi dedim ki diyorsunuz ki herhalde içinizden ‘bu adam çok yaşamaz’ diyorsunuz demi dedim. Deyin hiç önemli değil. Bu bakanlıkta bir gün mü, on bir gün mü ömrüm var bilmiyorum. 10 sene mi sürer bilmiyorum. Ama bildiğimi bir şey var, biz AK Partiliyiz. Kapıdan çıkıp giderken alnımız açık, başımız dik gideceğiz” dedi.
Türkiye’nin birçok yerinde dönüşüm yapmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Özhaseki, “Bir yasa çıktı, değerli Cumhurbaşkanımız o dönemde bu yasaya çok önem verdi. 4 yıl oldu kentsel dönüşüm yasası. Çünkü deprem bölgesindeyiz. Yerin altı oynuyor. Üstünde bir sürü sıkıntı var oynuyor ya yerin altıda oynuyor bu ülkede. Üsteki oynamalara gücümüz yetiyor da durdurabiliyoruz. Bir sürü terör örgütü var. PKK’sında DEAŞ dediğimiz vahşilere kadar. En son birde FETO belası çıktı başımıza. Bunların hepsi ile uğraşırız biz. Yeter ki siz dimdik arkamızda durun dua edin biz bunların hakkından geliriz. Ama yerin altı ile savaşılmaz bir şey yapamayız. Yerin altında ne olduğunu anlamamız lazım. Ona uygun davranmamız lazım. Burası deprem bölgesi ile depreme uygun davranmalıyız. Binaları ona uygun şekilde sağlam yapmamız lazım” diye konuştu.
Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm Projesi törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra; Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Milletvekilleri Prof. Dr. Coşkun Çakır, Av. Zeyid Aslan, Prof. Dr. Celil Göçer, Av. Yusuf Beyazıt, AK Parti İl Başkanı Metin Polat, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti Merkez İlçe Başkanı, Belediye ve İl Özel İdaresi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, merkez mahalle muhtarları, belediye personelleri, bölge halkı ve basın mensupları katıldılar.

Yapılan konuşmaların ardından dualarla toplu kentsel dönüşüm projesi temel atılarak startı verildi. Şehrimize hayırlı olsun.