BEHZAT HANIMELİ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNE BAŞLADI

10.10.2016 Haberler

Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi 2016–2017 eğitim dönemi açılış ve sergi tanıtım programı gerçekleştirildi.

Behzat Hanımeli Müdiresi Arzu Arslan açılışta yaptığı konuşmada amaçlarının kadınları sadece evden çıkarmak değil, onlara hem beceri kazandırmak hem de eğitimlerine devam etmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

Açılış öncesi 15 Temmuz şehitleri için Kur-an’ı Kerim tilaveti okundu. Ardından 15 Temmuz anısına hazırlanan ‘İlk Ders 15 Temmuz’ konulu video izlendi. Açılışa Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve eşi Hatice Eroğlu, Vali Cevdet Can’ın eşi Naime Can daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

2016–2017 Eğitim Dönemi açılış ve sergi tanıtım programı açılış konuşmasını yapan Behzat Hanımeli Müdiresi Arzu Arslan, bu güne kadar 5 binin üzerinde hanıma ulaştıklarını ve ulaşmaya da devam edeceklerini kaydetti. Arslan, "55 farklı branşta 189 kurs düzenledik. Yeni dönem kurslarımıza eğitimlerimize sosyal faaliyetlerimize ve etkinliklerimize devam edeceğiz. Amacımız kadınlarımızı sadece evden çıkarmak değil onlara hem beceri kazandırmak hem de eğitimlerine devam etmelerini sağlamak. Çünkü kadın geleceği imar ediyor. Tokat Belediyesi’nin Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi olarak üzerimizde ki vazifenin farkındayız. Yaz kurslarımızla genç kızlarımızı kurslara aldık. Dikiş nakış  dil kurslarına Kur-an’ı Kerim kurslarına katıldılar. Amacımız onların akademik başarılarının yanı sıra fıtratlarımız gereği meziyetlerde kazandırarak hayatın gerçekleri ile tanıştırıp bir nebzede olsun katkıda bulunmaktır” şeklinde konuştu.   

Daha sonra açıklama yapan Başkan Eyüp Eroğlu,15 Temmuz sürecinde yaşanan süreci değerlendirdi. Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinin bir okul olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “2015 Yılının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu tesisimizi sizlerin hizmetine açmıştık. Bir buçuk yıla yakın zaman oldu 2500’ e yakın kursiyerin, bir taraftan çocuklarımızın bir taraftan annelerimizin buraya gelerek eğitimler aldığı bir takım beceriler elde ettiği Kur-an’ı Kerim bilmeyenlerin öğrendiği okuma yazma bilmeyenlerin okuma yazma öğrendiği dikiş nakış birçok eğitim yapıldı birçok güzellikler oldu. İnanıyorum ki burası bir okul oldu. Burası dostlukların oluştuğu, bir taraftan insanların hoş ve güzel vakitler geçirdiği diğer taraftan el becerileri elde ettiği aynı zamanda da ekonomik anlamda da bir nebze de olsa katkı sağladığı bir yer haline geldi. Açtığımız ilk günden itibaren sizlerin buraya olan ilgisi alakası; bizi de iyi ki böyle bir yer açmışız iyi ki Tokat’ta Hanımeli Kül tür ve Sanat Merkezleri var diye gönül rahatlığı ve iç huzuru bizlerle buluşturdu. Belediye olarak birçok işler yapıyoruz, yolar kaldırımlarla şehrimizi güzelleştirmeye çalışırken diğer taraftan şehrimizde insanlara güzel mekânlar oluşturmalıyız demiştik. O hevesle açmıştık. Birçok mahalleden bize bizimde mahallemize açılsın diye talepler geliyor. Hemen ikincisini Karşıyaka’mızda açtık. Bunun yanında iki mahallemize mahalle konakları yaptık. Hep beraberce ilimizde daha güzel işler yapmak için yoğun bir şekilde gayretimize devam edeceğiz. Büyük Türkiye’mizi güzel Tokat’ımızı büyüyen gelişen Tokat’ımızı hep beraberce imar edeceğiz. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından pasta kesilerek, kursiyerler tarafından hazırlanan el sanatları sergisi gezildi.