KÜLTÜR SOKAĞI VE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ

10.10.2016 Haberler

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve OKA İşbirliği ile Kültür Sokağı ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi hayata geçiyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu OKA Tokat Şubesinde yaptığı toplantı sonrasında basın mensuplarına Kültür Sokağı ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaklaşık 2,5 Milyon TL’ye mal olacağını, bunun 800 Bin TL’sinin OKA tarafından karşılanacağını belirtti.

Başkan Eroğlu; “Tokat; sokakları, caddeleriyle, tarihiyle ve tarihi evleriyle Türkiye’de kendinden söz ettirmiş bir il. Sivil mimarinin birçok örneği Tokat’ta görülebilir. Beysokağı, Beyhamam Sokağı, Halit Sokak Tokatımızın özellikle konaklarının olduğu önemli sokaklardan birkaç tanesi. Geçtiğimiz günlerde özellikle turizm üzerine Tokat’ta OKA’ya 40’a yakın proje sunmuştuk, destek almak için çalışmalar yapmıştık. Tokat Belediyesi olarak Canikli Konak ve Şehir Müzesi ile ilgili OKA’dan destek almış durumdayız ve projelerimizin çalışmalarına başladık.

Bunların yanında yine Kültür Sokağı ve Sokak Sağlıklaştırması Projesi. Bu projeyi de Kültür Turizm Müdürlüğü, OKA ve Tokat Belediyesi olarak yürütmüş olacağız. Projemiz; Taşhan’dan başlayarak, Kuyumcular Çarşısı’nı kesen Halit Sokağı ve Ulu Caminin olduğu yere kadar olan 800 Metrelik bir alandan oluşuyor. Bu alanda yaklaşık 2,5 Milyon TL’lik bir yatırımla ki bu projemize OKA 800 BİN TL olarak destek verecek geri kalan kısmı hem Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Tokat Belediyesi olarak bizler karşılayacağız. Bir taraftan sokak sağlıklaştırmasıyla birlikte evlerin dış cephe ve restorasyonlarını yaparken diğer taraftan hem ışıklandırılması hem zeminin tarihi dokuya uygun olarak yapılmasını sağlayacağız. Bununla birlikte Taşhan’ın yanındaki parkı ve Ulu Cami yanındaki parkı da şehre ve sokağı uygun olarak yenileyerek turizme kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili fizibilite raporu için çalışmalarımız başladı.

Meydan Projesi ile birlikte Meydan yanındaki Taşhan, Gök Medrese ve devamındaki Kültür Sokağı’nın yapımıyla birlikte Tokat’ın tarihini dış dünyaya açmayı hedefliyoruz. Bu projemize destek veren Kültür Müdürlüğümüze, OKA’ya ve bu işe gönül veren emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde bu projemizle alakalı ihale ile birlikte Tokat Kültür Sokağı Tokat’ın tarihine, kültürüne yakışan ve turizme hizmet eden bir hale gelecek” şeklinde açıklama yaptı.