BASIN MENSUPLARI SORDU BAŞKAN EROĞLU CEVAP VERDİ

08.09.2016 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kurban bayramı öncesinde Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağında basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Türkiye ve Tokat gündemi üzerine açıklamalarda bulundu, sorulara yanıt verdi.

BAŞKAN EROĞLU GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda basın mensupları ile biraya gelen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’yla birlikte Başkan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Akif Erten, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Turan Erdoğan da bulundu. Başkan Eroğlu, basın mensuplarının soruları üzerine belediyenin çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Başkan Eyüp Eroğlu’nun gündeme gelip de yanıt verdiği konu başlıkları ve özet içerikleri şöyle oldu:

MEYDAN PROJESİ İHALESİ 5 EKİM’DE YAPILACAK

“Biz ihale sürecini başlattık. İhale süreçlerinin belli zaman dilimleri var. İhalemiz 5 Ekimde yapılacak. İhaleyi alan firmadan inşaatı altı ay süre içerisinde bitirmesini isteyeceğiz. Şubat ayında ortadaki dükkânların kaldırılması ile alakalı da ikinci bir ihale daha yapacağız. İkinci ihalenin de bitmesini yılsonu diye tasarlıyoruz. Yani bizim hedefimiz 2017’nin sonu veya 2018’in Mart ayına kadar bu projeyi bitirip halkın hizmetine açmak kurdelesini kesmek.

KAPALI PAZARYERİ İÇİN YER ARAYIŞINDAYIZ

Meydan Projesi içindeki Kapalı Pazaryeri projesini iptal ettik. Çünkü Yeşilırmak Ortaokulunun olduğu yer 4 bin 500 metre kare. Şuanda Pazaryerinin kurulduğu yer 9 bin metre kare yani oraya sığma ihtimali hiç yok. Biz şöyle düşünmüştük iki kat yapalım şeklinde planlamıştık. Fakat hem müşteri gelmez hem de esnaf biz girmeyiz dedi, çok da direttiler, diretince baktık sadece tek kat kullanılacak tek kat da yetmeyecek. İkinci bir şey biz orda meydan yapalım meydan oluşturalım derken tıkış tıkış bir de oraya böyle bir bina koyup ta caminin arkasında orayı daraltmayalım, çünkü eğer yapıyorsak daha büyük bir şey yapalım. Nüfus artıyor beş sene sonra diyeceğiz ya bura çok küçük oldu keşke yapmasaydık. Oranın üzerine hiçbir şey yapmıyoruz boş kat akanı olacak orası altına bodruma da otopark yapıyoruz. Yani bodrum otopark olacak üst katı bom boş yeşil alan insanların oturabileceği park alnı yapacağız. Pazaryeri ile ilgilide şimdi yeniden yer arayışına girdik. Pazaryerimiz şuan havada kaldı, yeni yer arayışımız sürüyor.

TOKAT’IN GELİŞMESİ İÇİN GEREKLİ YATIRIMLAR YAPILACAK

Doğuda hem terörden kaynaklı hem de mevcut coğrafi koşullardan kaynaklı çok acil yapılması gerekenler var. Özellikle geçen yılın Tem uzayından başlayan KCK/PKK’nın vermiş olduğu tahribat, insanların yaşadığı mekânların darmadağın edilmesinin ardından sosyal bir durum ortaya çıktı. Bu gün hükümetimiz oradaki binaların yeniden inşası için müthiş bir faaliyete girdi. Diğer yandan Suriye sınırımızda tehdit unsuru oluşturan DAEŞ terör örgütünden komple temizlendi. Oraya dört metre yüksekliğinde duvarlar yapılarak oradan gelebilecek olası saldırılara bir takım engeller koyulmaya başlanıyor. Tüm bunlar yapılırken de insanların sosyalleşmesi ve geleceğe umutla bakması için bir takım istihdam anlamında yatırım anlamında paketler açıklandı Başbakanımız tarafından. Ülkemizin her yeri bizim için değerli ama bazılarının daha acil gereği var bazıları daha sonra yatırım yapılması gibi bir durum oluşuyor ki önce doğudaki bu sosyal yapıyı yeniden ayağa kaldırmak hem oradaki insanların orada yaşamalarını orayı terk etmemelerini oranın normalleştiğini ortaya koymak hem de verilen tahribatı tamir etmek için oradan başlamak, tabiî ki bu devamında İç Anadolu’ muzda gerek Karadeniz’imizde ve diğer bölgelerimizde de o bölgenin ihtiyaçlarına göre de bir takım imkânlar sağlanacaktır. Tokat’ımız da bundan faydalanacaktır. Kredilerle hayvancılıkla ilgili teşviklerle birçok konuda faydalanacaktır. Bunun devamını da sağlamak lazım. Hayat normalleşti önümüze bakmamız lazım tabiî ki. Bir taraftan zor günlerle mücadele ederken diğer taraftan da hayat devam ediyor. Şehrimizi daha nasıl iyi hale getiririz. Bu noktalar dada hep beraberce konuşmaya devam ediyoruz.

SIĞIR ET KOMBİNESİ YILSONUNA BİTİYOR

Sığır et kombine yılsonuna bitiyor. Şu anda tavan çalışması içinin makineleri konulacak. Yılsonuna kadar bizim süremiz. Bu bir kırsal kalkınma projesiydi. Kırsal kalkınmada Aralığa kadar bitirmezsek zaten bize kredi vermiyor.  Son süremiz Aralık onun için biz de firmayı devamlı olarak sıkıştırıyoruz. İnşallah en geç Aralığa kadar bitecek orayı da açmış olacağız. Uluslar arası hal daha büyük bir şey onunla ilgili bizim belediye olarak ya da belediyeler olarak diyeyim tek başına karşılayamayacağımız çok büyük bir proje. Tahminen 100 milyonu bulacak bir proje. Biz buna Tarım Bakanlığı’ndan ya da Avrupa Birliğinden ya da ajanslardan da destek bekliyoruz. Şu anda yer tespitimiz bitti bunla beraber oraya yapılması düşünülen proje bitti. Onu OKA’dan aldığımız destek projesi ile çizdirmiş olduk. Şimdi bunun yapımına iş kalacak. Önümüzdeki günlerde biraz daha destek almak için bu gayretlerimize devam edeceğiz. Bu proje 2023’e uyan bir proje Tokat’ın vizyonu. Bunlar bizi 2023’  e götürecek en önemli argümanlar olacak.

CANLI HAYVAN PAZARI DÜŞÜNCESİ

Et kombinesinin yanına bir hayvan pazarı da düşünüyoruz. Çok bölgesel büyük bir şey, oraya yapacağımız hayvan pazarı dört tane ilçeye hitap eden büyük bir şey olacak. Bununla alakalı da planlamamızı yaptık bekliyoruz, et kombinesinin bitmesini bekliyoruz, biter bitmez hemen ikinci aşamada hayvan pazarını yapacağız ve hayvan borsası ismiyle bunu yapacağız. Orada hayvanın kilosu geçmişte hastalığı varsa hastalıkları ve bu hayvan kime ait hangi fiyat aralığında satılıyor diye, orada hayvanları gören de talip olacak bunu şuanda uygulayan üç dört tane il var. Tokat’ın hayvan pazarı var ihtiyaca cevap vermeyebilir ama şu anda böyle bir proje olduğu için o hayvan pazarı daha bölgesel olsun, daha güçlensin diye oraya yatırımlarımızı yapacağız. Üç aşamadan oluşuyor bizim projemiz bir et parçalama kombini, iki hayvan borsası ve üçüncüsü de et işleme tesisi. Yani eğer başarabilirsek et işlemeyi de yapalım diyoruz.  Markalaşsın, kavurma yapalım, yapabilirsek sucuk yapalım. Önce yapacağımız işin bir oturması lazım ondan sonra da diğerlerini yapalım. Et kombinesi ve hayvan borsası ortalama 20 milyon falan tutar. Et kombinasını 12 milyona mal edeceğiz. En az 8–10 milyon da hayvan borsası tutar. Yani rahat 20 milyon civarında bu iki proje tutacak. Diğer et işleme tesisi de 10 milyon tutar bizim 30 milyonluk bir projemiz. Bunu parça, parça yapıyoruz bu yılsonunda birini bitireceğiz. Duruma göre de et işlemeye de birkaç yıl içinde bakmış olacağız.

KANAL TOKAT PROJESİ OCAK AYINDA İHALEYE ÇIKACAK

Kanal Tokat Projesi bizim meydandan sonra en önemli projemiz. Bu projenin yapıldığı yer Devlet Su İşlerine ait bir yer, izin almadan yapmak mümkün olmuyor. En sonunda izin aldık. En son Bakan Bey’den onay çıktı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü onayı verdi ve sözleşmeye imza attık. Burası şehrin içinde bir alan olması ve deprem bölgesinde olmamız nedeni ile yapacağımız tesisin de depreme dayanıklı olması gerekiyor. Bu anlamda yapılan proje kapsamında 15 metre yerin altına girilip kazıklı sistemlerle bin 200 metrelik alanda temelimizi atacağız. 15-20 metre arayla kazıklar çakılarak zemin sağlamlaştırılarak depreme dayanıklı hale getireceğiz. Bu alanda depolanacak olan suyun çevredeki binalara kaçmaması için önlem alacağız. Yani membran kaplama, betonla, hasır demirle bin 200 metrelik su havzasını adeta bir fanus içerisine alacağız. Ne içeriden dışarı su sızacak ne de dışarıdan içeri su girecek. Böyle olduğu takdirde sıkıntı olmayacak. Suyun en yüksek noktası Atatürk köprüsünün olduğu yerde 2 metre 40 santim olacak. Yağmur suları bu tesis içerisinde girmemesi için ayrı kanallar yapılacak. Oradan 600 evler bölgesine giden köprünün oradan tahliye edilecek. Yoğun yağışlar için ise ırmağın belirli bölgelerine sensör konulacak, tehlike anlamında sistem otomatik olarak çalışacak. Irmağı boğduğumuz rubber dam (şişme boru) havası indirilerek ırmak kendi seviyesine düşecek. İhaleye ocak ayında çıkmayı planlıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLE İLGİLİ YAPILANLAR

İmar konusunda Tokat’ın 40- 50 yılını planlayalım istiyoruz. Bir şey yaparken hata yapmayalım eksik bırakmayalım amacımız bu. Bunu yaparken de önümüze dört beş tane madde koyduk. Bu kentte kentsel dönüşüm yapmalı mıyız yapacaksak hangi bölgelerde yapılabilir bu? İlk adımımızı Yazıcıoğlu bölgesinden attık. Yazıcıoğlu bölgesinde şu anda kentsel dönüşümü bekleyen 1479 tane daire var. 1479 tane dairenin yerine 4 bin 300’e yakın daire yapılacak. Yani 3 bine yakın yeni daire ortaya çıkacak. Orayı biz ilk kentsek dönüşüm alanı olarak belirledik.

Oğulbey mahallesinin olduğu yerde de bir veya iki kattan oluşan binalar var. Burası da kentsel dönüşüm anlamında hızlı bir şekilde dönüşebilecek bir yer. Burayla ilgili bir çalışmamız var. Parça, parça çalışarak önümüzdeki bir kaç yıl içinde belediyenin imar anlamında kentsel dönüşüm anlamındaki bu çalışmalarını ortaya oyacağız.

FETÖ’YÜ 15 TEMMUZLA KISITLAMAMAK LAZIM

FETÖ’yü 15 Temmuzla kısıtlamamak lazım. Bundan önce 17/25 Aralık yaşadık. Bu 17/25 Aralıkta bizimde bir kasetimizi basına verdiler. Türgev üzerinden belediye başkanı arsa peşkeşi çekiyor diye yazdılar. Bizim olmadığımız halde sanki birilerine arsa peşkeşi çeker pozisyondaymışız gibi algı oluşturdular. Türgev 17/25 Aralıkta hedef tahtasına konulmuştu. Oradan üzerimize gelmeye çalıştılar. Daha ilginci 2014 yılının sonlarında emniyetten telefon geldi istihbarattan çağrılıyorsunuz diye. Gittiğimde İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden 3 müfettiş vardı. 2010 yılında Tokat emniyeti bizi dinlemeye almış. O dönemin paralelcileri. Biz de gerekli şikâyetimizi yaptık. Bunlar öyle insanlar ki basına, siyasete, ya da gözlerine kimi kestirdiler ise o zaman imkânlar ellerinde gerek dinleme, kumpas ve başka olaylarla birçok insanın kanına girmişler, mağdur etmişler.”

Toplantının ardından İbn-i Kemal Mahalle Konağı'nda sınıfları gezerek yapılan faaliyetleri yerinde incelediler.