Projeler

Yayın Tarihi: 21.05.2014/ Okunma: 3755
ENGELSİZ ŞEHİR TOKAT PROJESİ


Tokat'ta şehir hayatının paylaşıldığı mekânların engelli vatandaşlarımızca kullanımını kolaylaştırmayı esas alan bir projedir.

ENGELSİZ ŞEHİR TOKAT PROJESİ

Engelsiz Erişim Projesi

Tokat'ta şehir hayatının paylaşıldığı mekânların engelli vatandaşlarımızca kullanımını kolaylaştırmayı esas alan bir projedir. Yapılan düzenlemelerle başta Gazi Osman Paşa Bulvarı olmak üzere, caddelerimiz, sokaklarımız ve yoğun olarak kullanılmakta olan parklarımız engelli vatandaşlarımıza daha kolay hareket imkânı sağlayacak, engelli vatandaşlarımızın toplumla bir arada olmanın keyfini yaşayacağı ticari ve sosyal hayatın güzelliklerini paylaşacakları mekânlar haline getirilecektir.    

Engelli yaya trafiği seyrinin güvenliğini ve rahatlığını da sağlayacak uygulamalar hayata geçirilecek, caddeler ve sokaklar yaşlı ve engellilerin rahatça kullanabileceği şekilde yeniden düzenlenecek,  yaya ve araçların maksimum konforda kullanabilecekleri standartta düzenlenerek, şehir estetiğine uygun, kente yakışır bir görünüm kazanacaktır.

Engelli Rehabilitasyon Merkezi Destekleme Projesi

Yakınları tarafından bakılmayan, bakıma muhtaç, bedensel ve zihinsel engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını sürdürebilecekleri bir bakım ve rehabilitasyon (iyileştirme) merkezleri Tokat Belediyesi tarafından desteklenecektir. Merkezlerde psikologlar tarafından engelli birey ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek olup, gelen talepler doğrultusunda engelli farkındalığını artırıcı eğitim ve seminerler düzenlenecektir.

Engelsiz Okullara Destek Projesi

Engelliliğe dayalı ayrımcılığın önüne geçmek amacıyla özel eğitime ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımızın eğitim ve kişisel gelişimini destekleyen, bütünleştirme sürecinde özel hayatın en erken dönemlerinden itibaren toplumsal yaşama etkin ve üretken bireyler olarak katılımlarını sağlamaya yönelik Engelsiz Okul uygulamalarına Tokat Belediyesi tarafından her türlü destek sağlanacaktır.

Engelsiz Okul Destek Projesi ile engeller ortadan kaldırılacak, özel eğitime ihtiyaç duyan engelli bireylerin okula, topluma daha etkin katılımı ve eğitime erişimi sağlanacaktır.