Haber

Yayın Tarihi: 31.10.2017/ Okunma: 175
BAŞKAN EROĞLU’NDAN ÖĞRETMENLERE HEDİYE KİTAP ÇEKİ


Tokat Belediyesi ilimizdeki 8 bin 708 öğretmene Öğretmenler Günü hediyesi olarak 20 liralık kitap çeki hediye etti. Ayrıca Okullara dağıtılmak üzere 5 bin kitap alınacak.

BAŞKAN EROĞLU’NDAN ÖĞRETMENLERE HEDİYE KİTAP ÇEKİ

Tokat Belediyesi ev sahipliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Kent Konseyi organizesinde 31 Ekim (bugün) ile 8 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek Tokat Kitap Günleri etkinliği ile ilgili Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, il genelinde görev yapan okul müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.

Kitap Fuarı şenliği kapsamında konferanslar, söyleşiler, şiir dinletileri ve imza etkinlikleri yapılacak. Yaklaşık 115 bin çeşit kitabın, toplam 1 milyon kitabın yer alacağı, Türkiye'nin 85 önde gelen yayınevinin yer alacağı, özellikle de çok özel indirimlerin olacağı şenlik kapsamında Tokatlı kitap dostları kitaplara ulaşmış olacak. Kitap fuarı bölgenin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor. Hem Tokatlılara hem bölgeye hitap edecek.

Programın açılış konuşmasını yapan Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, “Kitap fuarında geldiğimiz nokta bizim hayallerimizin ötesinde bir nokta. Çok önemli yayın evleri, çok önemli yazarlar bu gün buluşuyor. İnşallah Tokat kitaba doyacak, kültüre doyacak Tokat’a da bu yakışır. Tokat Kültür şehri kadim bir şehir” dedi.

Kitap fuarı ilimize sağlanan çok büyük bir katkı olacak

 Kitap fuarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı Tokat'ta gerçekleştirilecek kitap fuarını büyük bir şans olarak gördüklerini belirterek, “Burada yapılan çalışmaya organizasyona acaba nasıl bir farklı değer yükleyebiliriz, çocuklarımız için bunu nasıl öğrenme ortamına dönüştürebiliriz, bunun çabası içerisinde olacağız. Kitap fuarı ilimize sağlanan çok büyük bir katkı olacak. Kitap fuarları bizim okul merkezli yürütülen çalışmalarımızda bize büyük bir adım atma fırsatı veriyorlar. Yani normalde bizler kitapla ilgili çalışmalarımızda belki yıllar içerisinde alabileceğimiz mesafeyi bu tür bir kitap etkinliği ile bir kitap fuarı ile birlikte bir anda yakalama fırsatı buluyoruz. Kitapla ilgili bu etkinliğin ilimize büyük bir değer katacağına canı gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Dinimizin ilk emri “Oku”

Okumanın her anlamda önemli olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Hepimizde okuyarak araştırarak öğrenerek bu günlere geldik ve devam ediyoruz. Ne okumanın ne de öğrenmenin sonu yok. Her zaman her gün yeni, yeni şeyler öğreniyoruz. Bilgi en değerli varlıklardan birisi. Bilgi toplumu olmayan ya da ilme irfana önem vermeyen toplumların da aslında bir yere geldiğini de göremiyoruz. Ne kadar ilme önem verirsek bilgili toplum olursak gelişen büyüyen bir topluma ve ülkeye sahip oluyoruz. Onun içinde okumayı çok önemsiyoruz. Özellikle yeni yetişen geç nesillerin okuma alışkanlığı kazanmasında da hepimize büyük görevler düşüyor. Birçok farkındalık çalışmaları ve etkinlikleri ile okumanın ne kadar önemli olduğunu şehir olarak ortaya koymaya çalıştık. Bundan sonra da bu farkındalık çalışmalarına devam ediyoruz, devam da edeceğiz. Burada olmamızın yegâne nedeni okumak ve okumaya alıştırmak ve tüm şehre belki önümüzdeki dokuz günlük süreçte nasıl okuyan bir şehir Tokat olunabilir ortaya koymak için bir araya geldik. Dokuz gün sürecek olan kitap fuarımızda 101 tane yazarın olduğu, 85 tane yayın evinin geleceği 1 milyon kitapla Tokat’ın buluşacağı ve toplam 167 tane etkinliğin olacağı kültürel anlamda dolu, dolu bir dokuz günü geçireceğiz. Konferanslar, imza günleri, şiiri dinletileri ile her gün etkinlikleri beraberce icra edeceğiz. Her şey hazır, çadır hazır, yayın evleri hazır, kitaplar hazır yazarlar gelecek ama tüm bunlara rağmen eğer içinde insanlar olmazsa, o yayın evlerindeki kitaplardan alma noktasında bir talepte bulunmazsa o zaman yapılan işinde bir ayağı eksik olur” dedi. 

Tokat genelinde 8 bin 708 öğretmenlere kitap hediyesi

Başkan Eroğlu, Öğretmenler Günü hediyesi olarak Tokat genelinde görev yapan 8 bin 708 öğretmene 20 TL’lik hediye çeki vereceklerini kaydetti. Okullara dağıtılmak üzere 5 bin tane kitabı Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edeceklerini belirten Başkan Eroğlu, “Sizlere yaptıklarınızın karşılığı olmasa da sembolde olsa bir teşekkürü nasıl yapabiliriz diye biz de bir şey düşündük, her öğretmen gününde hediyeler vermeye çalıştık, bu öğretmenler günü de yaklaştı. En güzel hediyelerden biri de kitaptır, kitap fuarı da tam denk gelince Tokat’ımızdaki 8 bin 708 öğretmene kitap konusunda bir hediyemiz olsun. Her bir öğretmenimize 20 TL’lik bir hediye çeki vermek suretiyle, öğretmenlerimizin burada bu kitap fuarından alışveriş yapmasını sağlayalım istedik ve tüm öğretmenlerimize de bu konuda böyle bir öğretmenler günü ikramını vermeye çalıştık. Okullarda dağıtmak üzere 5 bin tane kitabı Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim edeceğiz. Bunlar da ücretsiz bir şekilde okullarımızdaki öğrencilerimize dağıtılmış olacak. Böylece kitap okuma alışkanlığını da daha üst seviyelere çıkartalım istedik” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Başkan Eroğlu İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya sembolik hediye çekini takdim etti.