Haber

Yayın Tarihi: 26.10.2017/ Okunma: 381
GÖRME ENGELLİLER FARKINDALIK AYI


“Beyaz Baston Dostluk Yürüyüşü” ile de vatandaşlar görme engelli bireylere Cumhuriyet Meydanına kadar eşlik etti.

GÖRME ENGELLİLER FARKINDALIK AYI

“Görme Engelliler Farkındalık Ayı” kapsamında Tokat’ta görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla öğrenciler ve yetişkinler, göz bantları takarak içinde zil olan top ile “Goalball” oynadı. “Beyaz Baston Dostluk Yürüyüşü” ile de vatandaşlar görme engelli bireylere Cumhuriyet Meydanına kadar eşlik etti.

“Görme Engelliler Farkındalık Ayı” kapsamında “Beyaz Baston Dostluk Yürüyüşü” yapıldı. Yürüyüş öncesinde ise Namık Kemal Ortaokulu bahçesinde golball müsabakası düzenlendi. Etkinlikte öğrenciler ve görme engeliler tarafından oynanan goalball maçı yaptı.

Göz bantlarıyla gözlerini kapatan öğrenciler, içinde zil olan topun sesini takip ederek kalelerine gelmelerine engel olmaya çalıştı. Etkinlikte öğrenciler, bir günlüğüne görme engelli olarak onların ruh halini yaşamaya çalıştı. Kendilerini engelli gibi hissederek, empati kurmaya çalışan öğrenciler goalball oynarken zor anlar yaşadı.

Etkinlik sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Tokat’ın engelli dostu bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Çocuklarımızı önemseyen bu farklı çalışmada emeği geçenleri tebrik ediyorum. Bu çocuklar bizim her şeyimiz, çiçeklerimiz adeta. Onlar için elimizden ne gelirse yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Tokat engelli dostu bir şehir, engelsiz ve engelleri kaldıran bir şehir. Bunu da her platformda farkındalık oluşturarak anlatmaya çalışıyoruz. Bugün yapılan etkinlikte engelli çocuklarımızın nasıl hayata tutunduklarını görmüş olduk. Onların özveri ile neler başarabileceğini gördük. İnşallah engelleri kaldırdığımız ve engelli vatandaşlarımızın farkındalığını birlikte ve beraberce gördüğümüz ve o anlamda yaşadığımız bir şehri beraber imar edeceğiz." diye konuştu.

Vali Dr. Ömer Toraman ise şunları ifade etti: “Yapılan etkinlik; engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımını teşvik etmeyi, onların gündelik hayatta karşılaştıkları zorlukları engelli olmayan vatandaşlarımızın da görmeleri, anlamaları ve varsa eksiklikler aksaklıklar onları gidermeyi amaçlayan, farkındalık oluşturmaya çalışan bir etkinlikti.

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayata adapte olmaları için üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmemiz gerekiyor ki onlar toplumsal hayata problemsiz bir şekilde katılabilsinler. Aslında hissettiğimiz gibi, görme engelli çocukların görme dışında hiçbir engeli yok. Çeşitli alanlara yönelerek kendilerini geliştirebilirler. Şu anda eğitim görüyorlar, gelecekte kendilerine iyi bir yer edinecekler inşallah. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah tüm Tokatlılar engelli vatandaşlarımız için Tokat'ta bir farkındalık oluşmasına katkı sağlar."

Yapılan açıklamaların ardından protokol üyeleri görme engellilerle birlikte kaldırımlarda görme engelliler için yapılan yoldan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.