Haber

Yayın Tarihi: 19.09.2017/ Okunma: 815
BAŞKAN EROĞLU: ŞEHİT VE GAZİLİK BU MİLLETİN ORTAK BİLİNCİDİR


‘19 Eylül Gaziler Günü’ Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

BAŞKAN EROĞLU: ŞEHİT VE GAZİLİK BU MİLLETİN ORTAK BİLİNCİDİR

Tokat’ta Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Ömer Toraman, Garnizon ve 48.Piyade Alay Komutanı Py. Alb. Aykut Biçeroğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Muharip Gaziler Derneği Başkanı Bilal Özmen, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Başkanı İbrahim Güleç Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Gaziler Günü dolayısıyla açıklama yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “şehit ve gazi olmak bu milletin ortak bilinci ve anlayışıdır. Bu topraklar gaza anlayışını en derinden yaşayanların ülkesidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Eroğlu konuşmasında gaza ve gazilik mertebesinin önemine dikkat çekerek “Vatan sevgisinin sembolü olan Aziz Gazilerimiz, Anadolu coğrafyasının vatan olarak kalmasında kanlarıyla tarihimizin altın sayfalarına kahramanlık destanı yazdıran sizleri minnet ve şükranla anıyor, fedakarlıklarınız karşısında saygıyla eğiliyorum.

Dün cephelerde bu toprakları düşman işgalinden kurtarmak için yalın ayak mücadele eden Aziz milletimiz 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu ülkenin huzuruna kasteden terör örgütü ve yandaşlarına haddini bildirmiştir. Bu millet gazi bir millettir. Bu vatan bizlere şehit ve gazilerimizin emanetidir. Kutsal emanetimizi gelecek nesillere daha da güzel günlerde bırakacağız inşallah. Bu toprakları bizlere vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize rahmet diliyor, minnetle şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal’e “Müşir” ve “Gazi” unvanı verilişinin yıl dönümünü en içten dileklerimle bir kez daha kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Vali Toraman, Başkan Eroğlu ve beraberindekiler Tokat Gaziler Derneği ile Tokat Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret ederek, gazilerle sohbet etti. Ziyarette 92 yaşındaki Kore Gazisi Yusuf Ardal misafirlere yaşadıklarını anlattı.